intelligens kereső

Ellenjáték egyszerűen (könyv)

 

Bevezető

Sok jó és hasznos könyv jelent meg az ellenjátékról, melyek apró részletességgel leírják az ellenjáték minden elemét.
Ebben a könyvben megpróbálom egyszerűen összefoglalni az ellenjáték sajátosságait. Megpróbálok hasznos tanácsokat adni, hogyan kezdjünk neki az ellenjátéknak, milyen taktikákkal küzdhetünk meg az ellenféllel, illetve hogyan tudunk ebben együttműködni partnerünkkel.
Mik az ellenjáték nehézségei?
Az ellenvonalon nem ismerjük vonalunk teljes erejét, szűkös információk birtokában kell fontos döntéseket hoznunk. A másik probléma, hogy nem egyedül küzdünk az ellenfél ellen, partnerünkkel együttműködve kell a lehető legjobb eredményt elérnünk. Ez a legjobb szándék mellett is bizonytalansági tényező, sokszor nem ugyanúgy értékelünk egyes helyzeteket, így előfordulhatnak félreértések. Nagyon fontos, hogy bízzunk partnerünkben. Ha valamilyen játéktervet ajánl, azt csak a legritkább esetben bíráljuk felül. Lehet, hogy ő több információval rendelkezik a leosztásról. Ha biztosak vagyunk az ellenjáték helyes irányában, azt próbáljuk egyértelműen partnerünk tudomására hozni.
Milyen előnyöket használhatnak ki az ellenjátékosok?
Ismerik az egyik ellenjátékos teljes lapját. A licitből és a partnertől kapott információk alapján így gyakran ki tudják számolni a felvevő lapját is (erő és elosztás). Az ellenfélnél lévő kulcsfigurák helyzetét teljes biztonsággal meg tudják határozni, pl. mindig megtalálják a hiányzó dámát.
A könyv elolvasása után talán sikerül az előnyöket gyakrabban kihasználni, illetve a félreértéseket elkerülni, a partnerek közötti együttműködést hatékonyabbá tenni.

Egy példán keresztül bemutatom, hogyan használhatják a könyvet, melyek azok a problémák, amelyek gyakran előfordulnak. Képzeljük magunkat Kelet vagy Nyugat helyébe (az ábra szerint), és próbáljuk megtalálni a legjobb ellenjátékot.
Először mindig csak saját lapunkat látjuk. Az indítókijátszás után (next gomb) leterül az asztal, és kezdhetjük tervezni az ellenjátékot. Néha egy-két ütést is megadok (a next gombbal lehet tovább lépni), és csak utána következik a megoldandó probléma, és a szöveges elemzés.
Végül egy új ábrában látható a teljes kiosztás. (Az egész leosztást újra tudjuk játszani a play gomb után.)

Előbb nézzük Nyugat szempontjából a leosztást:

A licit alapján – a veszélyes treff mellékszín miatt – Nyugat úgy érzi, hogy gyorsan le kell hívniuk ütéseiket. Szinglivel, az ellenfél összeemelt színével indulni életveszélyes. Lehet, hogy a felvevőnek kőrben és treffben lesz tíz ütése, miközben az ellenvonal tudna ütni négyet. Nyugat a pikk ásszal indul. Miután leterül az asztal, látszik, hogy a pikk folytatásnak nincs értelme. A partner segítségére van szüksége, hogy treffel vagy káróval folytassa. Ha Keletnél van a treff ász, treff ász, treff lopással buktatható a felvétel. Ha pedig a káró király-dáma van nála, lehet, hogy kiáll három káró ütés. Eddig Nyugat szabta meg az ellenjáték irányát, most Keleten a sor, hogy átvegye az irányítást.

Nézzük a leosztást Kelet szemszögéből:

Keletnek a pikk ász indulás után rá kell vennie partnerét, hogy káróval folytassa. Az ilyen helyzetben, amikor egyértelmű, hogy nincs értelme a pikk folytatást kérni, hívásirányító jelzést lehet adni. Nagy lap dobása a magasabb rangú szín folytatását kéri, míg kis lap dobása az alacsonyabb rangú szín hívását várja a partnertől.
Kelet a pikk bubit dobja az indulásba, káró hívást vár partnerétől. Nyugat a káró ásszal, majd a káró kettessel folytatja. Kelet üt a káró bubival.
Meg lehet buktatni a felvételt?
A partner káró kijátszásaiból Kelet látja, hogy partnerének négyes kárója volt (maradék lapszámjelzés), így több kárót már nem üthet. A treff ász biztosan a felvevőnél lesz. Mivel a király impasszban ül, treff ütésben sem reménykedhet. Esetleg Nyugat treffet tud lopni? Nem valószínű. Ha treffet tudna lopni, nem hívná le a káró ászt. Az egyértelmű káró kérés után kis kárót hívott volna partnere káró figurájához, hogy biztosan lopjon legalább egyszer (a felvevőnek lehetne szingli kárója). Adu ütésben sem reménykedhet Kelet, biztosan a felvevőnél vannak az adu figurák, különben nem lenne induló ereje.
Akkor mondjon le Kelet a buktatásról? Ne tegye, küzdjön az utolsó pillanatig!
Úgy néz ki ütő lapja már nincs az ellenvonalnak. A treff királlyal kell ütni a buktatáshoz, ami impasszban ül. De milyen elosztása van a felvevőnek? Hogyan és hányszor tudja megadni a treff impasszt, amikor valószínű, hogy a partnernél szingli a treff? Az eddigiek alapján valószínűleg 2-5-2-4 a felvevő elosztása (1-6-2-4 elosztással 2 kőrt mondott volna). A felvétel akkor bukik, ha nem engedi Kelet a felvevőnek, hogy kiaduzzon és utána megadja a treff király elleni impasszt. Amíg Nyugatnál van adu, addig a felvevő nem tudja elfogni Kelet treff királyát. Ha a felvevőnek dubló pikkje van, csak pikk hívással buktatható a felvételt, ezzel elveszik a felvevő átmenetét a treff impasszhoz. Keletnek tehát pikket kell hívnia a negyedik ütésben.

Milyen problémákat sikerült megoldani ebben a leosztásban?
Nyugat a megfelelő taktikával kezdett. A licitből érzékelte, hogy aktív játékot kell választania, megpróbálni lehívni biztos ütéseiket. Partnere az első ütésben átvette az irányítást, jelezte, hogy milyen hívást vár partnerétől. A licitből, az asztal lapjából és saját lapjából látta, hogyan kell folytatni az ellenjátékot. Nyugat maradék lapszámjelzéséből megpróbálta kiszámolni a felvevő lapját és ennek megfelelően rájátszani az egyetlen esélyre. És végül a legfontosabb, mindig gondolkodjunk egy kicsit. Egy-egy jó ötlettel, a megfelelő taktika vagy technika kiválasztásával sokszor tudjuk az ellenfelet megbuktatni.

A teljes kiosztás: