intelligens kereső

A könyv nem jelenik meg nyomtatásban, az egyesület honlapján lesz elérhető az egyesület tagjainak és támogatóinak. 
A könyv folytatásokban jelenik meg, havonta egy új fejezettel. 

Hogyan lehet olvasni a könyvet?

Regisztrálni kell az egyesület honlapjára (név, e-mail cím és jelszó megküldésével Hajlik Gábornak).
A regisztrációról visszejeltést küdünk. Utána minden fejezet megjelenése előtt figyelmeztetést küldünk.
Minden fejezet a megjelenés után két hónapig lesz elérhető.

 

Várjuk a jelentkezéseket!
Hajlik Gábor (Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)

 

Bevezető

Egy kis történelem

A múlt évezred vége felé egy berlini barátom (Jeff Easterson) – aki évente több hónapot töltött Franciaországban – megajándékozott az ottani szimultán versenyek füzeteivel. Franciaországban minden héten rendeznek szimultán versenyt a helyi kluboknak. Úgy gondoltam érdemes lenne hasonló versenyeket rendezni itthon is, különösen, hogy a vidéki klubokat (játékosokat) nehéz volt bekapcsolni az országos versenyekbe.

1999-ben rendeztük az első országos szimultán versenyt, és azóta is minden évben megrendezzük ezt a versenyt.¹ Az első versenyen májusban 74 pár vett részt, de még ugyanabban évben a decemberi szimultánon már 110 pár indult. Az évek során kb. 150-180 párral rendeztük a versenyeket. Először 2009-ben volt több mint 400 játékosunk (233 pár), míg a csúcsot a 2016-os év hozta 303 pár részvételével.

Ezeken a francia szimultán versenyeken mindig volt egy pár „tanparti”. A szervező válogatott leosztásokkal tette érdekesebbé és tanulságosabbá a versenyeket. Pár év múlva felmerült az ötlet, hogy érdemes lenne ezeket a partikat összegyűjteni, rendszerezni és közzétenni. Így született a „Felvevőjáték, nem csak kezdőknek” című könyv 2006-ban. ² Az ötletet a sok érdekes szimultán leosztás adta, de legalább ugyanannyi plusz parti is bekerült a könyvbe, hogy valóban használható, az alapvető technikákat bemutató könyv szülessen.

Azóta eltelt újabb tizenöt év, érdemes az újabb érdekes leosztásokat is mindenkinek hozzáférhetővé tenni. A válogatott leosztásokat kiegészítjük az elmúlt tíz évben megjelent Bridzsnaptárak érdekesebb partijaival. ³  A Bridzsnaptárban megjelent leosztásokat többnyire az előző évben játszott versenyek leosztásaiból válogattuk, kiegészítve olyan leosztásokkal, amiket valahol láttam.⁴ A lényeg, hogy a Bridzsnaptárba csak valóban élő leosztások kerültek.

Milyen leosztásokra számíthat az olvasó?

Nem célom különleges leosztásokat bemutatni. Olyan partikat válogat-tam, melyek egy kis odafigyeléssel és képzelőerővel megoldható feladat elé állítják a játékosokat. Sokszor már az első ütésben meg kell találni a legjobb megoldást, de jó párszor csak a játék folyamán derül ki, mi a legjobb megoldás. Néha a játék menete nyújt lehetőséget a megfelelő technika megtalálására, és az sem ritka, hogy a játékostól függetlenül (automatikusan) létrejön a jó megoldás. Azért nem árt, ha mi is teszünk érte.

A könyv elején alapvető technikai fogásokkal foglalkozom. Ilyenek a közlekedési akadályok (átmenetek tervezése, biztosítása, ellenfél közlekedésének zavarása), a deblokkolás (ütéseink megfelelő sorrendben történő lehívása) és információszerzés (a licitből és a játékból). Később sorra kerülnek nehezebb technikák is, mint a biztonsági játék, a szín magasítás, az elzárás és különböző adu manőverek. A végén a nehezebb technikák jönnek, az elimináció, a beszorítás, a tótágas játék és egy-két speciális technika.  A könyvet színesíti pár ellenjáték parti és humoros leosztás is.

A partik besorolása eléggé önkényes, de nem is mindig elég egyetlen technika a megfelelő játék megtalálásához.

A leosztásokban a teljesítésre kell törekedni, a minél nagyobb biztonságra. Ha páros versenyről van szó, azt külön jelzem.

Jó szórakozást

Hajlik Gábor